Előszó A dolgok állása most különszámhoz
Hivatkozás:
Korpics Márta (2024). Előszó A dolgok állása most különszámhoz. Jel-Kép: Kommunikáció, Közvélemény, Média, (3KLSZ) 1-1.
Horányi Özséb az egyetlen magyar kommunikációkutató, aki megalkotott egy kommunikációs modellt. A kommunikáció participációs modellje (PTC) első szöveges változatát a szerző számos további tanulmányban és könyvben tematizálta és bővítette. A modell értelmezésébe és adaptálásába Horányi tanítványi köre is aktívan bekapcsolódott. Doktori disszertációk sora használta a PTC-t és több szerkesztett kötet hozzátett az értelmezéshez ennek gyakorlati alkalmazásával.
Jelen kötetben Horányi Özséb 2017-ben közzéadott A dolgok állása (Jel-Kép 2017/1KLSZ) szinopszisához szeretnénk kapcsolódni. A szinopszisban Horányi Özséb felvázol egy előzetes tartalomjegyzéket, amely jelen kötet összeállításában is vezérfonalunk volt.
- Bevezetés
- Arról, ami problematikus és arról, ami nem az: a problémáról
- Arról, akinek/aminek problematikus (az, ami; vagy nem) (PTA): az ágensről
- Arról, amitől fontossá válik a csomó a zsebkendőn (PTS): a szignifikatívről
- Arról, amitől kommunikatívvá válik a csomó a zsebkendőn, ha azzá válik (PTC): a kommunikatívról
(Exkurzus) Arról, ami kép(aktus) (PTP): a képről
- Arról, ami dolog (PTE): az entitásról
A különszámban kapcsolódva Horányi Özséb szinopszisához az általa megírt fejezeteket gondoltuk tovább és bontottuk ki. A munka során több online és személyes megbeszélés zajlott. Horányi Özséb mindvégig figyelemmel kísérte a közös munkát, sőt, az egyik fejezetbe aktívan bekapcsolódott. A kötetből az (Exkurzus) Arról, ami kép(aktus) fejezet hiányzik. A kötet egy rendhagyó kerekasztal-beszélgetés írott változatát is tartalmazza. A beszélgetés 2022. áprilisában hangzott el Horányi Özséb 80. születésnapján. A beszélgetésben jelen kötet szerzői mondják el kötődésüket, érintettségüket a PTC-vel kapcsolatban.
Korpics Márta (a különszám szerkesztője)1
- Kedves Márta: köszönöm a soraidat. Jó olvasni a szövegeiteket, miközben én közvetlenül már nem veszek részt a diskurzusban. Aztán lesz olyan helyzet, hogy már nem is tudom követni. Akárhogy is: veletek (és a többiekkel) lennem számomra megtisztelő (volt). Özséb↩